Áfa kód

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Modulonkénti funkcióleírások > Főkönyv > Törzsadatok >

Áfa kód

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

FONTOS

Amennyiben új áfa kódot hoznak létre a felhasználók a deep.erp-ben úgy, minden esetben javasoljuk ezt először a teszt rendszerben megtenni, az új áfa kódot a bevallás megfelelő sorába besorolni, majd pedig bizonylatot rögzíteni és könyvelni az új áfa kóddal. A teszt rendszerben így lemodellezhető, hogy az új áfa kód beállításai alapján, a könyvelések, az analitika és a bevallás megfelelő módon jön-e létre.

2007. évi CXXVII. törvény 2024. január 1-jétől hatályos módosítása alapján, a napilapok értékesítésénél alkalmazandó 0 %-os adómértékkel kapcsolatos változások miatt, az áfa kódnál már nem lesz kötelező a 0%-os áfa kulcs esetén a NAV OSZ Áfa mentességi kód megadása.

A programban erre külön beállítás nincs, azonban a 0%-os áfa kulcsú (normál, EU-n belüli vagy EU-n kívüli típusú) áfa kódok esetén mentéskor figyelmeztető üzenet jelenik meg.

Az Áfa kódok a rendszerben vezérlő szereppel bírnak, illetve kiemelten fontos törzsadatnak számítanak, mivel nem csak a könyvelendő tételeket generálják, hanem a paraméterezésükben beállított értékekkel kerül kitöltésre a rendszerben minden bizonylat. Új / besorolatlan Áfa kódot be kell sorolni az Áfa bevallás motor-ba is, amennyiben az értelmezhető.

Kattints rá!

- Áfa kód beállítások -

Adatai, működése, szabályai

Általános terület:Általános adatokat tartalmazó terület. (AccountingVAT.)
Kód:(kitöltése kötelező) A rendszer által használt egyedi nyilvártartó kód, célszerű beazonosíthatóan kialakítani. (.Code - 50 chr)
Megnevezés: (kitöltése kötelező) A felhasználók által egyértelműen beazonosítható nevet kell megadni. (.Name - 200 chr)
Áfa ügyviteli kategória:Az Áfa bevallás kitöltése miatt szükséges egyedi csoportazonosító, amely alapján a rendszer besorol. Törzsadat, választható érték az Általános ügyviteli kategória funkcióban, törzsadatban felvett értékek közül. Adott Áfa ügyviteli kategória érték és adott Általános ügyviteli kategória érték kombináció csak egy áfa kódban szerepelhet.
Általános ügyviteli kategória:Az általános ügyviteli kategóriával a területi illetékességet határozzuk meg (pl. Belföldi, EU-n belüli stb.), ezzel leszűkítjük bizonylat rögzítésekor használható áfa kulcsokat. Kitöltése kötelező. Az Általános ügyviteli kategóriákat paraméterezve előre rögzíteni kell a törzsadatok között.
Eltérő időszaki ÁFA kezelése:N/A beállítás esetén, ha eltér a teljesítési/számviteli időszak az ÁFA időszakától, nem történik automatikusan áfa átkönyvelés az időszakok között.
Hónapon túl  vagy Éven túl érték beállításkor, amennyiben eltér a teljesítési / számviteli teljesítési időszak az ÁFA időszakától, úgy abban az esetben a rendszer az automatikus átkönyvelést elvégzi, így biztosítva a mindenkori főkönyv / analitika egyezőséget.
Speciális beállítások, standart cég működés esetén nem jellemző:
Hónapon túl - áfa előremutató: érték választása esetén ha a viszonyítási dátum (teljesítési vagy számviteli teljesítési dátum) és az áfa dátum eltérő hónapba esik, csak akkor generálódik eltérő időszaki áfa tétel, ha az áfa dátuma nagyobb, mint a viszonyítási dátum,
Éven túl - áfa előremutató: érték választása esetén ha a viszonyítási dátum és az áfa dátum eltérő évbe esik, csak akkor generálódik eltérő időszaki áfa tétel ha az áfa dátuma nagyobb, mint a viszonyítási dátum.
A60 bevallás cikk típus: Míg a kereskedelmi bizonylatoknál a cikk tulajdonsága határozza meg, hogy az adott tételsor az A60-as bevallás szempontjából termék vagy szolgáltatás, addig ez a pénzügyi számláknál nem megvalósítható. Így amennyiben pénzügyi számlában rögzítjük a termékbeszerzéseinket de szeretnénk a rendszerben megkülönböztetni az EU-s beszerzéseink kapcsán a terméket a szolgáltatástól, úgy ezzel a jelölő tulajdonsággal azt megtehetjük.
Kiválasztható értékek: Termék, Szolgáltatás, Nem szerepel a bevallásban. Ez utóbbi jelölőt akkor kell alkalmazni, ha az adott ÁFA tételnek nem kívánjuk a szerepeltetését az A60-as bevallásban.
Pénzforgalmi típusnál használható: Belföldi Áfakódoknál használható jelölő tulajdonság, amely azt vezérli hogy az adott Áfakód kiválasztható-e, amennyiben a rögzítendő bizonylat pénzforgalmi elszámolású.
Aktív:A beállítással szabályozható, hogy az áfa kód bizonylaton kiválasztható-e.
Nyomtatott megnevezés: A bizonylatokon (pl. vevői számla) listákon, kimutatásokon megjelenítendő megnevezés
Áfa típusa: Vezérlő szerepű beállítás, az alábbi lehetőségek választhatók:
Normál áfa - klasszikus belföldi áfa kódok
Fordított áfa - fordítottan adózó tételekhez használandó áfa kód beállítás
EU-n belüli - EU-n belüli kereskedelemben használandó áfa kód beállítás
EU-n kívüli - export/import (harmadik ország) kereskedelemben használható áfa kód beállítás
Csak áfa - vámáfa (áfa kivetés, önbevallás) esetén használandó áfa kód beállítás
A beállítás értéke kihatással van az áfa kód működésére, könyvelésére, továbbá, hogy mely bevallásban (A65, A60) jelenjen meg az adott áfa kóddal rögzített tétel. Nem kizárólagos vezérlő adat bevallás esetén, a program a További áfa beállítások tab fül beállításait is figyelembe veszi.
Áfa alap típusa: Adóköteles / Adómentes, választás. Mivel 2018. július 1 előtt nem volt rá mező, ezért minden áfa kódba az "Adóköteles" került automatikusan bekonvertálásra. Ezt kézzel a programban, vagy Adatexport/importtal (Xml esemény napló funkció) az excelben át kell állítani a kívánt értékre (majd vissza kell importálni, ha excelben szerkesztettük)! Adatexport/import esetén az enum kódja: Adóköteles - Taxable - 1,  Adómentes - TaxExemption - 2. A mező kapcsolódik az Online számlázás, Adatszolgáltatás (NAV) miatti módosításokhoz.  
Áfa %: Az adott áfakódhoz tartozó %-os érték, amely maga az áfakód áfaértékképzését határozza meg amennyiben az Áfa Normál áfa vagy Csak áfa típusú.  Kizárólag ezen két típus esetén aktív és csak felvételkor. Utólagosan nem módosítható.
Áfa % (generálás): Az adott áfakódhoz tartozó %-os érték, amely maga az áfakód áfaértékképzését határozza meg amennyiben az Áfa generált típusú. Áfa típusa = Fordított áfa, EU-n belüli, EU-n kívüli esetén aktív és csak felvételkor. Utólagosan nem módosítható.
Áfa összesítési csoport:A kimenő számlákon szereplő Áfa csoportosítás megjelenítendő adata.        
Az "Áfa alap típusa" mezőben megadottal megegyező értékű összesítési csoportok közül tudunk választani, de csak azok az összesítési csoportok jelennek meg, melyek Áfa% értéke megegyezik az Áfa %, vagy Áfa % (generálás) mezőben találhatóval. A mező kapcsolódik az Online számlázás, Adatszolgáltatás (NAV) miatti módosításokhoz.  
NAV OSZ Áfa mentesség kód:A 0% Áfa kulcsú kódoknál a felhasználóknak be kell állítaniuk a NAV OSZ Áfa mentességi kódokat, amennyiben az áfa típusa nem fordított áfa. A programban, a NAV által megadott értékek közül lehet választani, vagyis a deep.erp Áfa kódjait megfeleltetni a NAV OSZ 3.0 által használt Áfa mentesség kódoknak. A kiválasztott kódhoz tartozó leírás - vagyis mit jelent az adott kód - megjelenik a mező alatti ablakban.

 

Főkönyvi számlaszámok lapfül

"Kattints rá!"

- ÁFA kód főkönyvi számok -

Visszaigénylendő áfa számlaszám: A levonható áfa az itt megadott főkönyvi számlaszámra fog könyvelődni. Például kereskedelmi szállítói számla funkcióban az erre az áfa kódra felvett sor áfa könyvelése. Folyamat leírás a Beszerzési folyamat fejezetben található. Tipikusan 466 - Előzetesen felszámolt forgalmi adó.
Fizetendő áfa számlaszám: A fizetendő áfa az itt megadott főkönyvi számlaszámra fog könyvelődni. Például kereskedelmi vevői számla funkcióban az erre az áfa kódra felvett sor áfa könyvelése (pl: K 467). Folyamat leírás a Értékesítési folyamat fejezetben található. Tipikusan 467 - Fizetendő általános forgalmi adó.
Visszaigénylendő előleg áfa számlaszám: Az előleg levonható áfa az itt megadott főkönyvi számlaszámra fog könyvelődni.
Fizetendő előleg áfa számlaszám: Az előleg fizetendő áfa az itt megadott főkönyvi számlaszámra fog könyvelődni.

Generált áfa átvezetési számlaszám: A generált áfa tételek (FOA, EU, stb) ezen az ütközőszámlán keresztül fognak könyvelődni. A könyvelés automatikus.

Pénzforgalmi átvezetés visszaigénylendő áfa számlaszám: Pénzforgalmi tulajdonságú bizonylat esetén a rendszer a levonható áfa összeget erre a főkönyvi számlaszámra könyveli rá, és a bizonylathoz kapcsolt kiegyenlítés arányában a pontozáskor automatikusan átkönyveli a visszaigényelhető főkönyvi számlaszámra.
Pénzforgalmi átvezetés fizetendő áfa számlaszám: Pénzforgalmi tulajdonságú bizonylat esetén a rendszer a fizetendő áfa összeget erre a főkönyvi számlaszámra könyveli rá, és a bizonylathoz kapcsolt kiegyenlítés arányában a pontozáskor automatikusan átkönyveli a fizetendő főkönyvi számlaszámra.
ÁFA árfolyam különbözet tartozik számlaszám: Belföldi devizás tranzakció esetében az áfa és a számla árfolyama közötti differencia amennyiben veszteség, erre a számlára fog könyvelődni. Folyamat leírás a Partneri árfolyam fejezetben található. Tipikusan 8764 - Áfa árfolyamveszteség.
ÁFA árfolyam különbözet követel számlaszám: Belföldi devizás tranzakció esetében az áfa és a számla árfolyama közötti differencia amennyiben nyereség, erre a számlára fog könyvelődni. Folyamat leírás a Partneri árfolyam fejezetben található. Tipikusan 9764 - Áfa árfolyamnyereség.
Visszaigényelhető eltérő időszaki áfa főkönyvi számlaszám: Az eltérő áfa dátum (időszak) és teljesítés / számviteli teljesítésű számlák esetében erre a technikai főkönyvi számlára könyvelődik rá a levonható áfa átvezetése a két időszak között. Kapcsolódó beállítás: Üzleti időszak kezelés
Bevitelekben az ügyviteli műveletek között található "Áfa dátum módosítás" esetén automatikusan könyvelünk rá. Bizonylat könyvelési dátumával egyező napon rákönyveljük az áfa összeget, az újonnan megadott dátummal pedig levezetjük róla az áfa összeget a visszaigényelhető áfa főkönyvi számmal szemben.
Fizetendő eltérő időszaki áfa főkönyvi számlaszám: Az eltérő áfa dátum (időszak) és teljesítés / számviteli teljesítésű számlák esetében erre a technikai főkönyvi számlára könyvelődik rá a fizetendő áfa átvezetése a két időszak között. Kapcsolódó beállítás: Üzleti időszak kezelés

További ÁFA beállítások lapfül

Ezen a tab fülön állíthatjuk be adott áfa kódot tekintve, hogy mely esetekben kerüljön bele a bevallásba, illetve hogy mikor generálódjon áfa tétel.

Kattints rá!

- ÁFA kód / További beállítások -

A programban nincs külön beállítás arra, hogy mely áfa kódok használhatók beszerzési vagy értékesítési oldalon, így egy-egy áfa kód (pl. belföldi 27%-os termék) mindkét irányú bizonylat rögzítésekor kiválasztható.

További áfa beállítások terület

Az itt található Fizetendő áfa - bevallásban szerepel / Visszaigénylendő áfa - bevallásban szerepel mezők beállításaival szabályozható áfa kódonként, és ügylet irányonként (Beszerzés - Visszaigényelhető áfa/Értékesítés - Fizetendő áfa), hogy azok az áfa kódok, melyek Áfa típus beállítása Normál, vagy Csak áfa megjelenjenek-e a bevallásban. Fontos, hogy az áfa analitika a bevallandó és a nem bevallandó (Áfa bevallásban szerepel/Áfa bevallásban nem szerepel jelölések) tételeket is tartalmazza.

EDI kód: EDI felületen alkalmazott áfa kódot kell itt megfelelteni, a deep.erp-s áfa kódnak, amennyiben használunk EDI-on keresztüli számlaküldést.

Generálás terület

A beállítások csak akkor lesznek aktívak, így csak akkor veszi figyelembe ezeket a beállításokat a program, ha az Áfa típus beállítása EU-n belüli, EU-n kívüli vagy Fordított áfa (tehát a generált áfa tételek esetében).

A Generálás jelölőt ahhoz a típushoz - Generálás visszaigényelhető áfa esetén (EU, FOA) és/vagy Generálás fizetendő áfa esetén (EU, FOA) - kell beállítani, amilyen irányú ügylethez (beszerzés/értékesítés) kívánjuk majd használni az áfa kódot.

A beállítás alkalmazása esetén, az Áfa bevallásban szerepel (generálás-eredeti tétel)/Áfa bevallásban szerepel (generálás-generált tétel) mezők értékével szabályozhatjuk, hogy az érintett áfa kód rögzítésével létrejövő áfa tétel bekerüljön-e a bevallásba. Analitikában mindenképpen szerepelni fog.

Beszerzési oldalon, tehát szállítói bizonylaton az áfa kódot rögzítve, az Áfa bevallásban szerepel (generálás-generált tétel) beállítása alapján kerül vagy nem kerül a bevallásba a tétel. Ha ilyen irányú bizonylaton fogjuk az áfa kódot használni, fontos, hogy csak ennek a mezőnek az értékét kell "Áfa bevallásban szerepel" beállításra tenni, hogy a bevallás megfelelő legyen, vagyis így a fizetendő és visszaigénylendő tételek (generált áfa, vagyis automatikusan a fizetendő és visszaigénylendő tételek is létrejönnek) is bekerülnek.

Értékesítési oldalon, tehát vevői bizonylaton rögzített áfa kód esetén, ha a Generálás fizetendő áfa esetén (EU, FOA) beállítás aktív, a program az Áfa bevallásban szerepel (generálás-eredeti) tétel beállítása alapján szerepelteti vagy nem szerepelteti a bevallásban az áfa tételt. Ilyenkor egyetlen áfa analitika tétel bejegyzés keletkezik.

Külön beállítással szabályozható, hogyha a generált áfaként létrejövő áfa tétel nem visszaigényelhető - Generálás vissza nem igényelhető áfa esetén (EU, FOA) -, és amelyhez beállítható egy elkülönített főkönyvi számlaszám, ahol kimutathatók ezek a könyvelések, könyvelési tételek.

Oldalfordítás terület

Az ablakban található beállításokkal tudjuk szabályoznak, hogy a létrejövő áfa tételek - visszaigénylendő vagy fizetendő áfa tétel estén - ellentétes áfa előjellel könyvelődjenek, mint az alap működés.

Pl. ha egy normál bizonylat rögzítéssel, az áfa kód az analitikában tartozik előjellel jön létre, de azt szeretnénk, hogy sztornózás esetén követel előjelű legyen a tétel, akkor jelölni kell az áfa kódnál az érintett beállítással.

Fontos, a beállítás használata előtt a bevallás vizsgálata is, hogy mely bevallás sorban kell szerepeltetni az érintett tételt (normál, sztornó, negatív összeg), mivel a bevallás soroknak szintén van előjele (Tartozik/Követel), és egy-egy bevallássorban, csak azonos előjellel szereplő analitika tétel fog megjelenni.

Megbontás lapfül

Kattints rá!

- ÁFA kód bontás -

Az ÁFA kód bontásnál tudjuk az úgynevezett megosztott típusú ÁFÁ-inkat paraméterezni, amilyen a telefon áfa, vagy a nem teljesen levonható gépkocsi áfa.

Ha a le nem vonható ÁFA részt nem a költségszámlára szeretnénk rákönyvelni, hanem egy elkülönített főkönyvi számlán szeretnénk nyilvántartani, úgy abban az esetben ki kell töltenünk az ÁFA számlaszám mezőt.

Ha a le nem vonható ÁFA kódot kereskedelmi számlán használjuk készletbeszerzés tételsorra, akkor a készletérték a termék nettó értéke és a le nem vonható ÁFA értékének összegével kerül rögzítésre a programban. Amennyiben nem a készletértékbe, hanem egy elkülönített főkönyvi számlaszámon szeretnénk kimutatni a le nem vonható ÁFÁ-t, úgy ki kell tölteni az ÁFA számlaszám mezőt.

 

Általános ügyviteli kategóriák lapfül

Itt tudjuk beállítani, hogy az adott ÁFA kód az alapértelmezett ügyviteli kategórián kívül még hol használható.